top of page

Co to jest to CTA, czyli wiedza o call to action. Przykłady skutecznych CTA


Rynek sprzedaży i marketingu internetowego rozwija się w błyskawicznym tempie. Coraz to więcej firm decyduje się na przeniesienie swojej działalności do Internetu. Masowy przyrost stron internetowych oraz e-commerce potęguje liczebność reklam we wszystkich sferach Internetu. Najpopularniejszą formą kontaktu z klientem stała się skrzynka mailowa i media społecznościowe. Większość stron, które odwiedzamy prosi nas i zachęca do podania swojego adresu e-mail. Firmy proszą o adresy skrzynek mailowych nie bez powodu. Jest to jedna z najszybszych oraz najpopularniejszych metod dotarcia do klienta detalicznego. Możemy zatem wywnioskować, że każdy z klientów dostaje na swojego maila masę ofert każdego dnia. Wiele z nich trafia do kosza lub spamu. Jak zatem sprawić, aby klient wszedł w właśnie naszą wiadomość? Jak spowodować, żeby wypełnił formularz lub kupił dany produkt? Ogromną rolę w tej kwestii odgrywa właśnie CTA, czyli call to action.


Co oznacza skrót CTA?


Skrót ten wywodzi się z języka angielskiego i oznacza call to action. W języku polskim oznacza to wezwanie do działania. Zabieg ten jest nieodłączna częścią marketingu internetowego i nie tylko. Polega on na wstawianiu w różnych miejscach przycisków i pól tekstowych CTA, które mają skłonić użytkownika do określonych działań. Dobrze zaprojektowane CTA jest w stanie zwiększyć liczbę wejść w dany link nawet o 45%. Jest to bardzo dużo, zważając na ilość bodźców i reklam, które otrzymuje potencjalny klient każdego dnia. Przycisk CTA może przenosić do innej strony internetowej, szerszego opisu produktu, strony płatniczej, aplikacji, pola logowania i wielu wielu innych.


Jakie cechy powinno mieć CTA?




Skuteczność takiej formy reklamy zależy od wielu czynników. Warto więc skupić się na tym, aby przycisk CTA był jak najbardziej skuteczny. Jakie zatem cechy powinno mieć skutecznie zaprojektowane CTA?


  • Odpowiednio dobrane barwy: mogą one okazać się kluczowe w momencie, kiedy klient jest atakowany codziennie przez miliony bodźców. Odpowiednio dobrane kolory mogą ze sobą kontrastować. Który kolor klika się najlepiej? Wyraźna czerwień, a także pomarańcz, żółć czy zieleń. Przycisk musi być dobrze widoczny na pierwszy rzut oka. Bardzo dobrze sprawdza się również taktyka pustej przestrzeni wokół przycisku.

  • Odpowiednie umiejscowienie: badania wykazują, że osoba otwierająca maila skupia się głównie na tym co jest widoczne u dołu ekranu. Odpowiednio umiejscowiony przycisk powinien zatem znajdować się na dole ekranu. To właśnie tej części maila, odbiorca poświęca około 80% uwagi. Warto więc to wykorzystać, umieszczając tam przycisk CTA.

  • Odpowiednie informowanie o klikalności tekstu: chodzi o to, aby osoba patrząca na stronę, od razu wiedziała, że dany przycisk można nacisnąć. Jak to zrobić? Jest kilka skutecznych metod. Jedną z nich jest dobranie odpowiedniego fontu, który będzie się wyróżniał na tle reszty. Można zrobić to poprzez powiększanie liter lub pochylenie ich. Skuteczne również jest podkreślanie tekstu w przycisku. Sugeruje to odbiorcy, że znajduje się tam hiperłącze.

  • Odpowiednia forma zwrotu: klienci statystycznie częściej klikają w przyciski, które są odpowiednio sformułowane. Jedną ze skutecznych formą zwrotu jest pierwsza osoba w liczbie pojedynczej. Czyli na przykład zamiast używać hasła „kup”, możemy użyć „kupuję”. Wbrew pozorom jest to naprawdę istotny zabieg marketingowy. Warto także przeprowadzić testy A/B, żeby sprawdzić, która forma sprawdzi się w przypadku Twojej strony lub sklepu.

  • Odpowiednia wielkość: projektując przycisk CTA warto jest zwrócić uwagę na to gdzie będzie od umiejscowiony. Jego wielkość powinna być uzależniona od rodzaju odbiornika. Warto więc zwrócić uwagę czy klient będzie widział naszą wiadomość na ekranie telefonu, czy komputera.


Rodzaje CTA


Jest wiele metod, aby wstawiane przez nas CTA było widoczne oraz skuteczne. Może ono przybierać wiele różnych form. Między innymi możemy się spotkać z łączem CTA w postaci:


  • Podkreślonego tekstu - przycisk CTA występuje w formie podkreślonego tekstu. Może on być oddzielony od reszty tekstu lub być jego częścią.

  • Przycisku graficznego - jest to firma kolorowego baneru lub kolorowego przycisku. Nawołuje on do różnych działań, między innymi: do zalogowania się, do rejestracji, do zakupu lub do obejrzenia danego produktu.

  • Przycisku wprost mówiącego o działaniu (na przykład „KUP”) - używany w fazie końcowej, czyli na etapie podejmowania decyzji o zakupie danego produktu. Przenosi klienta bezpośrednio do strony z metodami płatności itd.


UX, a CTA


UX jest skrótem od języka angielskiego user experience. W nawiązaniu do przycisków CTA, UX polega na przewidywalności następstwa kliknięcia przycisku. Potencjalny klient, który patrzy na przycisk powinien wiedzieć, czego ma się spodziewać po jego kliknięciu. Jest to niezwykle istotne, aby klient po wejściu w CTA nie czuł się zawiedziony, zły lub rozczarowany. Przycisk CTA, który został skonstruowany według zasad UX, powinien posiadać kilka zasadniczych cech. Po pierwsze powinien być całkowicie przewidywalny, po drugie musi on być czytelny i zrozumiały dla odbiorcy. Trzecią zasadą jest to, że musi on spełniać oczekiwania klienta.


Jak pisać, żeby CTA było efektywne? Kilka przykładów


Przyjrzymy się teraz kilku zasadom jak napisać wartościowe CTA.


  • Wzbudzenie emocji - zaciekawienia, pragnienia, zaskoczenia, zaintrygowania itd. Przykładem może być tutaj CTA z tekstem Testuj za darmo/Odbierz prezent/Pobierz darmowy ebook/Dowiedz się jak to zrobić itp.

  • Język korzyści - CTA może przekazywać informacje o korzyściach dla jego odbiorcy. Warto więc dodawać konkrety, ale jednak krótko i zwięźle. Np. zamiast Odbierz prezent możesz zastosować CTA Odbierz prezent o wartości 100 zł.

  • Zrozum potrzebę Twojego odbiorcy - to kluczowa cecha dobrego CTA. Chcesz wpłynąć na zachowanie użytkownika, dlatego musisz wiedzieć co przykuje jego uwagę i skłoni go do działania. Warto też wiedzieć na jakim etapie lejka sprzedażowego są Twoi odbiorcy.

  • Pisz konkretnie - użytkownik powinien wiedzieć dokładnie co się stanie, jeśli kliknie w dany przycisk z wezwaniem do działania np. jeśli CTA brzmi Przetestuj narzędzie za darmo to dobrze, jeśli dalej rzeczywiście może to zrobić od razu bez konieczności np. dzwonienia do firmy. Konieczność wykonania wielu ruchów i brak konkretnego CTA może być irytujący.

3 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page